Zimbabwe

Detail státu

Zimbabwe Zimbabwe - transparent

Nabízíme 13 ubytovacích kapacit za cenu 47 600 Kč - 596 700 Kč.

 

 

Zimbabwe se může pochlubit úžasnými přírodními lokalitami.Vodopády Victoria Falls jsou bezesporu jedním z největších světových přírodních unikátů a každý úhel pohledu na ně odhaluje něco nového. Směrem od severovýchodu k jihozápadu se středem země táhne Highveld, řetězec nízkých hor a nejlidnatější oblast Zimbabwe.

Zimbabwe rovněž nabízí jedny z nejlepších přírodní rezervací v jižní Africe. Ze zalesněného pohoří východní vysočiny ke slunci zalitým pastvinám národního parku Hwange, od pralesa Mopani k břehu jezera Kariba, celkem více než 11% půdy v Zimbabwe - 44.688 čtverečních km - bylo ustanoveno jako ostrovy divoké přírody. Má také několik botanických zahrad, rezervací a více než tucet safari oblastí pro lov (činnost, která pomáhá financovat program ochrany přírody a je přísně kontrolována).

Moderní Zimbabwe není v dobrém stavu. Navzdory tomu, že ekonomika se pomalu zlepšuje, stále panuje rozsáhlý hladomor a vláda nemá prostředky na řešení problému HIV / AIDS, která postihuje odhadem čtvrtina populace. Nicméně, v historickém dokumentu o rozdělení moci podepsaném v roce 2008 prezidentem Mugabem a opozičním vůdcem Morganem Tsvangirai, se oba zavazují ke zlepšení života v Zimbabwe.

 

Aktivity a zajímavá místa:

 
Viktoriiny vodopády (Victoria Falls)
Staly se celosvětově známé díky objevu slavného britského badatele Davida Livingstona v roce 1855. Victoria Falls tvoří přirozenou hranici mezi Zimbabwe a Zambií, jsou jedním z nejznámějších afrických přírodní divů a jedny z nejpůsobivějších vodopádů vůbec. Vodopády, které Livingstone pojmenoval podle královny Viktorie, přírodní kmen Kololo nazýval jako Mosi-oa-Tunya, což znamená "kouř, který hřmí". Vodní tříšť, kterou vytváří, je vidět na míle daleko. Tok řeky Zambezi je na horní hraně vodopádů klidnou 2 km širokou řekou, odkud padá do propasti o 108 m níže, což je téměř dvakrát hlouběji než u Niagarských vodopádů.

V roce 1900 nechal vystavět britský státník Cecil Rhodes 111 m vysoký železniční most, který je dnes oblíbeným místem pro bungee jumping a je přístupný i pro pěší, kterým se odtud naskytne vynikající výhled na kaskády zeleno-modré řeky Zambezi. Níže na toku je možné praktikovat rafting, který je nejdivočejší v červenci a srpnu. Jízdu na kanoích a v kajacích je možné provádět na mnohem klidnějším toku nad vodopády. Nejvíce oblíbenou aktivitou jsou však vyhlídkové lety s pozorováním vodopádů z ptačí perspektivy.

 
Bulawayo
Bulawayo, je druhé nejdůležitější město, je hlavní obchodní, průmyslové a turistické centrum. Město má bohatou historii a sídlí v něm Národní muzeum. Nedaleko se nachází starobylé ruiny Khami, zatímco směrem na jih je národní park Rhodes Matopos, pozoruhodný exotickými útvary velkých žulových balvanů. Blízké přehrady s vynikajícím rybařením a jeskyně se skalními malbami činní tuto oblast velmi oblíbenou u turistů.

 
Safari na kanoích
Na rozdíl od tradičního způsobu jízdy národními parky po silnici, lodní safari na kanoích je v současné době populární alternativou. U jezera Kariba, které je bohaté výskytem slonů, buvolů, nosorožců i menší zvěře žijící na jeho březích. Safari kanoistika trvající od tří do deseti dnů je populární zejména v období mezi dubnem a listopadem mezi řekou Zambezi a vodní planinou Mana.

 
Památník Velkého Zimbabwe
Návštěva Zimbabwe by byla neúplná bez prohlídky kulturní památky Velké Zimbabwe, největšího komplexu zřícenin v Africe na jih od pyramid v Egyptě. Hlavní chrám má stěny přes 9 metrů vysoké, 4 m silné a přes 228 m v obvodu, což obnáší plochu 485.521 m2. Jedná se o pozůstatky města a centra státu, který vzkvétal mezi 13. a 15. stoletím díky obchodu se zlatem. Nedaleko je i národní park Lake Kyle, kde jsou i dobře organizované kempy poblíž jezera.

 
Východní Vysočina
Řetězec pohoří a svěží krajina ve východním Zimbabwe, který tvoří přirozenou hranici se sousedním Mosambikem, je vyhledáván zejména pěšími turisty a trekaři. Výstup na nejvyšší horu Zimbabwe - Mt Nyangani, trvá přibližně jednu hodinu a 30 minut. Z vrcholku se nabízí krásný panoramatický výhled na severní Zimbabwe. Odtud vede příkrá cesta do vesnice Nyanga s anglickémi zahradami, návsí a kostelem.

 
Sladkovodní rybolov
Zimbabwe nabízí vynikající rybolov, nejlepší místa jsou jezero Kariba (známý pro své tygří ryby), řeka Zambezi nad Victoria Falls (vyhledávaná kvůli obřím sumcům), říčky východní vysočiny a řada jezer.

 
Harare
Dříve Salisbury, dnes je Harare hlavním městem, obchodním a průmyslovým centrem a také obvyklým výchozím bodem většiny návštěvníků. Je to čisté a dobře konstruované město, charakteristické kvetoucími stromy, barevnými parky a moderní architekturou. Prohlídka místních zajímavostí nabízí moderní muzeum a uměleckou galerii, rekreační park Roberta McIlwaina, který má jezero a oboru, Lion & Cheetah Park, zahrady Larvon Bird a botanickou zahradu Ewanrigg. Díky svému příjemnému klimatu, je Harare nazýváno jako "Sluneční město“.

 
Národní park Hwange
Národní park Hwange je jedním z největších parků v Zimbabwe, a to jak velikostí 14.620 km², tak i rozmanitostí různých zvířat a ptáků, které zde žijí. Hwange je jedním z posledních velkých útočišť slona v Africe, s počtem více než 40.000 kusů.

Jezero Kariba
Nachází se v severozápadní části země u hranic Zambie, jezero Kariba pokrývá 7770 km² a má milion litrů vody. Fauna může být pozorována z pohodlí různých táborů safari nebo z dobře vybavených výletních lodí.

Národní park Mana
Národní park Mana je jeden z nejkrásnějších národních parků v Zimbabwe. Pokrývá 2.196 km² lesů, plání a vodních ploch podél břehů řeky Zambezi. K místní populaci zvířat patří hroch, slon, nosorožec, buvol a mnoho druhů antilop. Pěší pozorování zvířat je zde povoleno. Podél řeky a v buši je k vidění velmi rozmanitý ptačí život. V řece je možné lovit tygří ryby, cejny a obří sumce vundu.

Národní park Matobo
Nachází se v blízkosti města Bulawayo. Národní park Matobo je známý pro jeho velkolepé formace žulových skal a bohatství starých skalních maleb. Hrobku Cecila Rhodese můžete navštívit u Malindidzimu. Jeskyně Nswatugi a Pomongwe také rozhodně stojí za návštěvu.

Národní park Nyanga
Rozprostírá se v hornatém pásu ve východní části Zimbabwe, Národní park Nyanga je oblast s pásmy vysokých travních porostů, jehličnatými lesy, vodopády, útesy a jezery s malebnými chaloupkami na pobřeží. Velmi oblíbený je zde lov pstruhů a k návštěvě vybízí také mnohé jejich líhně.

 
Golf
V Zimbabwe je asi 40 golfových klubů, z nichž většina má 18-ti jamková hřiště. Oblast Východní Vysočiny má nejvyšší koncentraci hřišť. Zimbabwe Open je každoroční soutěží a přitahuje nejlepší světové hráče.

 
Národní park Zambezi
Nedaleko od Victoria Falls je národní park Zambezi, kde se stáda antilop a další exotická zvířata pasou v savanách parku.

 

 
Praktické informace:

 
Víza a potřebné dokumenty:
Občané ČR mohou obdržet turistická víza na hraničních přechodech včetně všech tří mezinárodních letišť (Harare, Bulawayo, Victoria Falls).
Poplatek za udělení víza je:
30 USD za jeden vstup,
45 USD za dva vstupy a
55 USD za vízum vícerázové.
Platí se v hotovosti. Doporučuje se mít připravenou přesnou částku, imigrační úředník nemusí mít nazpět. S platbou v jiné měně (např. euro) mohou být problémy.
Upozorňujeme, že tato úprava platí jen pro některé členské země EU, např. občané Slovenska vízum na hranicích získat nemohou.
Do formuláře (k dispozici na každém přechodu) je nutno uvést jako účel cesty „Tourism“, pro jiné účely nelze vízum na přechodu získat.
Pro podání víza se vyžaduje platný pas s minimální platností dalších šest měsíců od data vydání víza. Fotografie není potřeba. Doporučujeme mít připravenou přesnou částku, protože úředníci na hranicích většinou nemají drobné nazpět.
Při příjezdu ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je nutno se prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platnou vakcinací proti této nemoci (stačí např. několikahodinové překročení hranice do Zambie a při návratu je požadováno očkování).
Návštěvník Zimbabwe může být při vstupu do země požádán, aby prokázal dostačující prostředky na dobu pobytu a zajištění odjezdu ze země (zpáteční letenku, prostředky na její nákup). Pro návštěvníky pobývající v Zimbabwe méně než 6 měsíců, jsou požadavky obvykle minimální.
Pracovníci tisku, televize a dalších sdělovacích prostředků přjíždějící do Zimbabwe služebně, musí vždy před vstupem žádat o akreditaci na Ministerstvu informatiky v Harare.
Cestovatelům doporučujeme, aby pokud možno využili služeb cestovních kanceláří vzhledem k tomu, že nefunguje veřejná doprava ani bankovní služby.


 
Peníze:
Země přijala od počátku roku 2009 víceměnové schéma, kromě zimbabwského dolaru se pro domácí transakce používají americký dolar a jihoafrický rand.

Kreditní karty:
American Express, Diners Club a Visa jsou obecně přijímány, zatímco MasterCard má omezenější použití. Některé Bankomaty přijímají kreditní karty.

ATM:
Některé Bankomaty přijímají kreditní karty.

Cestovní šeky:
Banky a velké hotely je vyměňují. Aby se zabránilo dalším poplatkům za kurz, doporučujeme cestujícím, aby měli cestovní šeky v amerických dolarech nebo librách.

Bankovní hodiny:

Po-Út. a Čt.-Pá 08:00-15:00, St 08:00-13:00, v sobotu 08:00-11:30.

Měna - omezení:
Dovoz cizí měny není omezen. Vývoz cizí měny není omezen, pokud byla deklarována na vstupu.

Směnárny:
Hlavní zahraniční měny je možné vyměnit ve směnárnách, bankách a velkých hotelech za oficiální směnný kurz.

 
Nakupování:
Daň z obratu v rozmezí 10 až 22% se přičítá ke všem nákupům, vyšší sazba se aplikuje na luxusní zboží, s výjimkou těch, které mají být exportovány. Typickými suvenýry jsou měděné a dřevěné sošky, kožené výrobky, keramika a proutěné zboží.

Otevírací doba:
Po-Pá 08:00-17:00, v sobotu 08:00-13:00.
Mimo města je omezenějš,í naopak ve větších městech je otevírací doba delší.

 
Jazyk:
Oficiálním jazykem je angličtina, s dialekty Shona a Sindebele.


 
Důležité adresy:
Velvyslanectví České republiky v Zimbabwe
4 Sandringham Drive, Alexandra Park, Harare

Telefon: 00263-4-700 636, 00263-4-250451
Fax: 00263-4-792 950
Nouzová linka: 00263-712-600554
E-mail: embassy@czeharare.com
Web: www.mzv.cz/harare
Diplomatická působnost pro Zimbabwskou republiku, Malawiskou republiku, Mosambickou republiku a Zambijskou republiku
Časový posun 0 hod v době letního času, +1 hod v době zimního času
Provozní hodiny úřadu:
pondělí - pátek 07.45 - 16.15
úřední hodiny pro veřejnost: pondělí - pátek 09.00 - 14.00


 


 
Komunikace a média:
Mobilní telefony:
Pokrytí je omezeno na několik městských oblastí.

Internet:
K dispozici jsou internetové kavárny v Harare a ve Mashonaland.

Pošta:
Letecky do Evropy trvá až jeden týden.

Média:
Všechna vysílání v Zimbabwe a hlavní noviny jsou státem kontrolované a publikují dle oficiální vládní line. Soukromý tisk se dostal pod silný tlak. Jediný deník v soukromém vlastnictví Daily News, je pod hrozbou zákazu publikování. Noviny a vláda vedou spory u soudů.

Tisk:

• Hlavní zahraniční noviny jsou The Chronicle, The Financial Gazette, The Herald, The Sunday Mail a The Sunday News
• Návštěvníci by si měli uvědomit, že převážení hlavních nezávislých novin (The Financial Gazette, The Independent and The Standard) může vyvolat nepřátelskou reakci od příznivců ZANU.

Televize:
• Vysílání televize je cenzurováno státem.

Rádio:
• Zimbabwe Broadcasting Corporation (ZBC) je státní a má čtyři programy.

 

 
Jídlo a pití:

V Zimbabwe žije kosmopolitní společnost a proto zde naleznete místní i mezinárodní kuchyni. Strava je dobrá a poměrně levná. Nejčastěji konzumovaným alkoholickým nápojem je pivo. Importovaná vína a lihoviny jsou k dostupné v hotelích.

Speciality:
• Sadza – kukuřičná placka podávaná s masem
• Nhedzi - polévka s lesními houbami
• zvěřina, pštrosí maso, krokodýlí ocas

Co je dobré vědět:
Veřejné puby jsou téměř vždy provozovány a součástí hotelů. Oficiální otevírací hodiny restaurací v Zimbabwe jsou 10:30-15:00 a 16:30-23.00. Velké hotely mají bary v nonstop 24-hodinovém provozu.

Spropitné:
10 až 15% je obvyklá výše spropitného.

Regionální nápoje:
Whawha (tradiční kukuřičné pivo).


 
Počasí:
 
Nejlepší doba k návštěvě:
Přestože se země nachází v tropech, mírné podmínky platí po celý rok, protože klima je ovlivňováno nadmořskou výškou a polohou ve vnitrozemí kontinentu. Horké a suché období je od srpna do října a období dešťů od listopadu do března. Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou v dubnu, květnu, srpnu a září. Noční teploty mohou klesnout pod bod mrazu.

Potřebné oblečení:
Lehké oblečení s teplejší variantou na večer a v monzunovém období pláštěnky.


 
Informace zpracovány ze zdrojů na stránkách worldtravelguide.net a mzv.cz
Výsledky hledání
Zimbabwe Rafting na Zambezi
Kemp
letecky
-
Polopenze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 29.11.2018 11 dní Polopenze leteckyletecky 47 600 Kč Detail
 24.11.2018 16 dní Polopenze leteckyletecky 59 700 Kč Detail
Zimbabwe 3x nej Afriky (Komfort)
Stan
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 19.10.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 64 766 Kč Detail
 14.9.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 67 366 Kč Detail
 5.10.2018 9 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 69 900 Kč Detail
Zimbabwe Přírodní divy jižní Afriky

letecky
Praha, Vídeň, Mnichov, Budapešť
Plná penze
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 9.8.2018 20 dní Plná penze leteckyleteckyPraha 73 310 Kč Detail
 9.8.2018 20 dní Plná penze leteckyleteckyBudapešť 73 310 Kč Detail
 9.8.2018 20 dní Plná penze leteckyleteckyVídeň 73 310 Kč Detail
Zimbabwe 3 x nej Afriky a relax na Mauriciu
Kemp
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 14.9.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 90 610 Kč Detail
 19.10.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 90 610 Kč Detail
 28.9.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 94 250 Kč Detail
Zimbabwe Okruh Zimbabwe
Program
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 26.7.2018 20 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 92 990 Kč Detail
 2.8.2018 20 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 92 990 Kč Detail
 30.8.2018 20 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 92 990 Kč Detail
Zimbabwe Zimbabwe - Botswana - JAR
Program
letecky
Praha
Dle programu
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 3.8.2018 18 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 95 990 Kč Detail
 31.8.2018 18 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 95 990 Kč Detail
 14.9.2018 18 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 95 990 Kč Detail
Zimbabwe 3 x nej Afriky a relax na Zanzibaru
Kemp
letecky
Praha
Snídaně
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 14.9.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 98 150 Kč Detail
 28.9.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 98 150 Kč Detail
 5.10.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 98 150 Kč Detail
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 11.11.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 104 130 Kč Detail
 2.12.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 104 130 Kč Detail
 30.7.2018 14 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 108 550 Kč Detail

další nabídky >